Kuo skiriasi sąvokos „odos tipas“ ir „odos būklė“?
Nusipirkote brangių kremų rinkinį, naudojate tik kokybišką kosmetiką, niekada nepamirštate jos taisyklingai nuvalyti, bet atspindys veidrodyje vis tiek netenkina? Gali būti, kad nepažįstate savo odos ir naudojate jai netinkančias priemones. Didžiausias žmogaus organizmo organas, oda, yra asmeninės higienos ir sveikatos atspindys. Savo odos tipą svarbu atpažinti, kadangi tai aktuali informacija, pagal kurią turi būti atitinkamai pritaikomas bet kuris odai prižiūrėti naudojamas produktas. Jeigu norite turėti sveiką ir estetiškai atrodančią odą, privalote žinote, ko jai iš tikrųjų reikia. Pagrindinė to nuoroda – Jūsų odos tipas bei būklė. Apie įvairius veido odos tipus ir jų priežiūrą kalbamės su estetinės kosmetologijos specialiste Enrika Juškauskaitė.
Pagrindiniai odos tipai ir jų priežiūra
Normalios odos tipas pasižymi lygia, elastinga ir didesnių problemų nekamuojama oda. Jai užtenka kasdieninės priežiūros, naudojant pagal Jūsų amžių ir odos būseną parinktą toniką, prausiklį ir kremą. Nors tokios odos savininkų mažuma, jie džiaugiasi švaria, skaisčia oda ir neturi sukti galvos dėl papildomos priežiūros.
Sausos odos tipas išsiskiria dažnai pastebimais šerpetojimais, išsausėjimais ir plona, minkšta, bei raukšlėtis linkusia oda. Kadangi jos pagrindinis defektas – drėgmės trūkumas, privaloma pritaikyti specialius jautriai odai skirtus produktus, atstatančius natūralų odos pH. Turint sausą odą poros – beveik nepastebimos, o spuogai – retai pasitaikantis atvejis, tačiau tokios odos jautrumas temperatūrų skirtumams yra dažna problema.
Riebi oda yra atvirkštinis sausos odos variantas – matomos išsiplėtusios veido poros, akivaizdus riebumo perteklius, formuojasi inkštirai, spuogai, kurių komplikacija gali būti net pūliniai ir uždegimas. Tokių problemų kamuojamai odai ypač svarbu laikytis asmeninės higienos bei naudoti priemones, reguliuojančias riebalų liaukų veiklą. Riebią odą svarbu valyti, tačiau tai reikia atlikti švelniai ir jos nedžiovinant, nežalojant. Patariami gelio konsistencijos antibakteriniai valikliai, drėkinantys tonikai ir šveitikliai, pavyzdžiui subalansuoti Germaine de Capuccini PUREEXPERT linijos produktai. Šiuo atveju taip pat labai rekomenduojama apsilankyti kosmetologijos kabinete, kur odos sveikatai atstatyti atliekamas cheminis odos šveitimas (pilingas) rūgštimis.
Mišrus odos tipas atpažįstamas, kuomet pasitaiko ir riebios, ir išsausėjusios odos vietų. Tai dažniausiai Lietuvoje pasitaikantis odos tipas. Dažniausiai riebios odos vietos yra vadinamoji T zona, apimanti kaktą, nosį, o kartais ir smakrą, žandų dalį. Pastebėjus tokią tendenciją reikėtų derinti skirtingus produktus atitinkamose veido vietose – drėkinti sausėjančius plotus, o riebias dalis valyti drėgnumą ir riebumą reguliuojančiais valikliais. Taip pat derėtų naudoti mišriai odai skirtas priemones, kurių pasirinkimas ypač platus, kadangi šios odos tipo savininkų mūsų regione daugiausiai.
Kai maišome sąvokas „odos tipas“ ir „odos būklė“
Visgi, įgimtas odos tipas ne visuomet pasufleruoja, kokią odos priežiūrą ir kosmetikos produktus vertėtų rinktis. Skirtingais metų laikais, priklausomai nuo gyvenimo tempo, sveikatos, mitybos, odos būklė kinta. Šiais atvejais, labai dažnai moterys pasimeta tarp sąvokų „odos tipas“ ir „odos būklė“, tuomet daromos didžiausios odos priežiūros klaidos. Pavyzdžiui, manoma, jog riebiai odai drėgmės ir taip per akis, tad jos intensyviai drėkinti nereikia.
Dėl ypatingos savo sandaros maždaug kas 28 dienas kiekvieno mūsų oda visiškai atsinaujina, tačiau tik tinkamai ją prižiūrint galima tikėtis, kad oda ir laikui bėgant atrodys ne tik estetiškai. Norint tai pasiekti, reikia nuolat stebėti besikeičiančią savo odos būklę ir pagal tai pritaikyti jai reikalingas priemones:
Odos sudirgimai pasitaiko kiekvieno odos tipo atveju, tad jei panaudojus valiklį ar kitą produktą juntamas nepatogus niežėjimas, odos tempimas ar matomas nenatūralus paraudimas reikėtų jo nebenaudoti ir kreiptis į gydytoją.
Visų, išskyrus sausos odos, tipų savininkams patariama kosmetologijos procedūra – odos eksfoliacija, negyvų ląstelių šalinimas, dažniausiai atliekamas 1-2 per savaitę su atitinkamos koncentracijos produktais specifiniuose plotuose.
Riebiai odai skirtų, riebalines liaukas slopinančių ir sausinančių, priemonių perteklinis naudojimas gali ją pažeisti ar pernelyg išsausinti. Taip atsitinka pasirinkus losjonus, kurių viena veikliųjų medžiagų – alkoholis, skatinantis dehidrataciją ir trikdantis natūralų odos pH. Kuo labiau sausinama oda išskiria tuo daugiau riebalų, taigi naudojant valomąsias priemones svarbu nepersistengti.
Odos drėgmės palaikymas – privalomas kiekvienam odos tipui. Patariama drėkinti net ir riebią odą renkantis riebalavimąsi normalizuojančius kremus. Tinkamą drėgmę odoje užtikrina produktai su hialurono rūgštimi, keramidais ir augaliniais lipidais, tokie kaip Germaine de Capuccini HYDRACURE drėkinamieji kremai.
Kadangi odos padėtis dažnai lygiai taip pat nepastovi kaip ir mūsų gyvenimo būdas, naudojama kosmetika turi būti pritaikyta ne tik tam tikram odos tipui, bet ir tuometinei odos būklei. Jei dvejojate, ar pasirinkta kosmetika nepablogins situacijos, visada vertėtų pasitarti su kosmetologu.
Apie kosmetologijos specialistę Enriką Juškauskaitę
Enrika Juškauskaitė Vytauto Didžiojo universitete įgijo Biologijos bakalauro kvalifikacinį laipsnį, tačiau būdama ypač susidomėjusi veido odos priežiūra kosmetologė nusprendė užsiimti svajonių veikla grožio industrijoje. Specialistė įgijo Femina Bona visažistės diplomą bei baigė Femina Bona meistrų akademijos Auksinio Diplomo programą, suteikusią visažo dizainerio kompetenciją. Taip pat Enrika Juškauskaitė tobulinosi Blefarolifto masažo ir Rimos Balaišienės aromaterapiniuose kursuose, įgijo ODA sertifikatą dėl cheminio odos pilingo bei gilino savo žinias Germaine de Capuccini mokymuose Ispanijoje.
Grožio terapeutė nuolatos dalyvauja įvairiuose seminaruose ir aktyviai domisi savo sritimi, kadangi tai plati, įvairi ir daugybę informacijos apimanti kryptis. Jos nuomone, kosmetologijos pagrindinis tikslas – išryškinti natūralų moters odos grožį nenaudojant makiažo, dėl to verta pasistengti savo odą pažinti bei teisingai ja pasirūpinti.